JUMP 93 - Stowarzyszenie pacjentów programów substytucyjnych - jump93.sam3.pl

top news port mstr galp
Dla neurologa, jak i dla psychiatry uzależnienie jest chorobą
29-04-2015 Marta Gaszyńska 3957
Pdf
Drukuj
Powrót

Z prof. dr. Edwardem Jackiem Gorzelańczykiem, neurobiologiem i psychiatrą, rozmawia Dorota Abramowicz

Czy osoba, która pod wpływem narkotyku powoduje śmiertelny wypadek lub zabija człowieka, powinna w pełni odpowiadać za swoje czyny?

Samo zażycie substancji psychoaktywnych nie zwalnia od odpowiedzialności, zatem zgodnie z obowiązującym prawem, powinna ponieść konsekwencje swego czynu. To jednak nie zmienia faktu, że w sensie medycznym uzależnienie od narkotyków, na przykład od opioidów, jest neuropsychiatryczną, przewlekłą i nieuleczalną chorobą układu nerwowego.

Już widzę komentarze: chcecie wybielić sprawców ostatnich bulwersujących wypadków w Trójmieście.

Trzeba jasno powiedzieć - zgodnie z prawem, jeśli popełniono przestępstwo, to taki czyn powinien zostać ukarany.

Równocześnie należy jednak wskazywać na konieczność leczenia farmakologicznego takiej osoby. Ostatnio w specjalistycznym piśmie poświęconym leczeniu uzależnień „The American Journal on Addictions” ukazały się nasze oryginalne wyniki badań, wskazujące, że uosób leczących się substytucyjnie, na przykład lekiem metadon, spada znacząco liczba zachowań ryzykownych. Konieczne jest wsparcie neuropsychofarmakologiczne uzależnionego pacjenta, u którego obserwowane jest, jak to określamy, przesunięcie regulacji ośrodkowego układu nerwowego w kierunku patologii...

Człość artykułu jaki ukazał się w Dzienniku Bałtyckim 29 kwietnia 2015, dostępna tutaj.

Pdf
Drukuj
Powrót